Şeker Hamuru Nasıl Yapılır?

Pastanın üzerindeki estetik ve şirin görünüm şeker hamuru sayesinde oluşur. Genellikle hazır pastaların süslemelerinde kullanılan şeker hamurunu evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bu sayede kurabiyeden yaş pastaya kadar her lezzetinizi şık ve sevimli hale getirebilirsiniz. Peki, şeker hamuru nasıl yapılır?

Malzemeler

Şeker hamuru aslında evde kolayca hazırlanabilir. Pastanelerdeki kadar güzel görünüm ve renkteki hamurunuza biraz da yetenek katarak bambaşka dokunuş oluşturabilirsiniz. Malzemelerden bazılarının mutfağınızda olduğuna eminiz. Fakat bazılarını internetten ya da profesyonel pasta malzemesi satan dükkânlardan temin edebilirsiniz. Öncelikle evde olan malzemelerinizi sayarak başlayalım. Bunlar:

 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 2,5 su bardağı pudra şekeri
 • Bir fincan sudur.

Gelelim diğer malzemelere:

 • Toz jelatin
 • 1 yemek kaşığı gliserin
 • 1,5 kahve fincanı glikoz şurubu
 • Vanilya özütü.

Bu malzemelerden bir kez satın aldığınızda birkaç defa kullanabilirsiniz.

Yapılışı

İlk olarak bir yemek kaşığı toz jelatini 1 fincan su ile karıştırın. Suyun soğuk olmasına dikkat edin. Bu karışımı bir süre bekletin. Bu süre zarfında jelatin katılaşarak aktif hale gelecektir.

İçi su dolu bir tencerenin içine hazırladığınız karışımı koyun ve eritmeye başlayın. Benmari usulü erimeye başlayınca karışımın içine tereyağını ilave edin. Gliserin ve glikoz şurubunu da ekleyerek erimesini sağlayın.

Tüm malzemeler eridikten sonra ortaya pürüzsüz bir görünüm çıkar. Bu görünüm malzemelerin hazır olduğunun göstergeleri arasında yer alır.

Artık malzemeleri ocaktan alabilirsiniz. Ocaktan aldıktan sonra karıştırmaya devam edin. Ilık hale gelinceye karıştırın. Ardından vanilya özütünü karışıma ekleyin.

Sıra geldi pudra şekerine. Bir kabın içine pudra şekerini ekleyin. Az önce hazırladığınız karışımı pudra şekerli kaba ilave edin. Durmadan karıştırmaya dikkat edin. Kıvam istediğiniz gibi değilse pudra şekeri miktarını arttırabilirsiniz.

Son Aşama

Geldik en keyifli yere. Tezgâhınızın temiz ve kuru olduğundan emin olduktan sonra, üzerine nişasta dökün. Az önce hazırladığınız karışımı nişastanın üzerine alarak istediğiniz kıvam oluşana kadar yoğurmaya devam edin.

Yoğurma işlemini tamamladıktan sonra şeker hamuru yapımı tamamlanmış olur.

Marshmallow İle Şeker Hamuru Nasıl Yapılır?

Vazgeçilmez tatlardan bir tanesi olan marshmallow ile şeker hamuru yapabilirsiniz. Bu yöntem diğerine göre oldukça basittir.

Malzemeler

 • Tereyağı
 • Marshmallow
 • Pudra şekeri
 • Su

Yapılışı

Dilediğiniz renkte marshmollowu bir cam kâseye koyun. Ancak kâsenin tereyağı ile yağlanmış olmasına dikkat edin.

Marshmollowu ocakta eritin. Eritirken üzerine kıvam ayarlamak için su ekleyin. İstediğiniz kıvamı elde edince ocaktan alabilirsiniz. Ancak karıştırma işlemine devam edin. İlk sıcağı gittikten sonra pudra şekeri ilave ederek hamur kıvamı oluşmasını sağlayın.

İstediğiniz kıvam oluşunca iyice yoğurmanız gerekir.

Şeker Hamuru Renklendirme Nasıl Yapılır?

Şeker hamurunu renklendirirken gıda boyası kullanabilirsiniz. Je ya da sıvı gıda boyalarını yoğurma işlemini yaparken az miktarda ekleyebilirsiniz. Gıda boyasını aşırı dökmeniz durumunda renk acılaşır. Ayrıca gıda boyasından sonra hamurun sertleşmemesi için üzerine yağ sürüp streç film ile kapatarak buzdolabında saklamanız gerekir.