Doğum Günü Pastası Yapımı

Neredeyse tüm kültürlerde doğum günlerinde yaş pasta yapılması adettendir. Doğum günü pastasında kek, krema, sos ve meyveler birbiri ile mükemmel bir şekilde buluşarak yaş günlerinin vazgeçilmezi olmayı başarır. Doğum günü pastası yapımı ise oldukça basittir. Ancak, süsleme yapılmak istenirse daha detaylı ve titiz bir çalışma gerekir. Pastasına detay katmak isteyen kişiler şeker hamuru ya da gıda boyası da kullanmalıdır.

Doğum Günü Pastası Nasıl Yapılır?

Doğum günü pastası yapmaya başlamadan önce çikolatalı mı yoksa sade mi istediğinize karar vermeniz gerekir. İlk olarak pastanın kekini hazırlamalısınız. Bu noktada hazır kek tabanlarından satın alabilirsiniz. Eğer hazır kalıp satın alacaksanız kekin arasında meyve suyu ya da süt serpiştirmeniz oldukça önemlidir. Islattığınız kekin tadı daha lezzetli olacaktır.

Keki iki parçaya bölün. Arasına önceden hazırladığınız ve buzdolabında bekleterek soğuttuğunuz çikolata sosunu dökün. Çikolata sosunu kekin her iki tarafına da sürmeye dikkat edin. Ardından sosun üzerine ince ince dildiğiniz muz ve çilek gibi meyveleri ekleyin. Bu noktada isterseniz arasına krema da sürebilirsiniz. Kekin iç kısmını hazırladıktan sonra üzerini kapatın ve dış kısmını hazırlamaya başlayın.

Doğum günü pastasının üzerini süslemek için birçok yöntem bulunur. Bunlar; şeker hamuru, Hindistan cevizi, meyve, bonibon, çikolata tanecikleri ya da meyve sosu ile yapılır.

Şeker Hamuru İle Doğum Günü Pastası

Şeker hamuru ile yapılan doğum günü pastaları son derece şık ve özel görünür. Şeker hamurunu dikkatle açtıktan sonra pastanın üzerine bırakmanız gerekir. Kenarlardan çıkan fazlalıkları dikkatlice kesebilirsiniz. Bunun yanı sıra, şeker hamuru ile çeşitli figürler ve yazılar oluşturabilirsiniz.

Hindistan Cevizi İle Süsleme

Hindistan cevizi özellikle çikolatalı pastalar ile oldukça yakışır. Muzlu ve çikolatalı pastayı Hindistan cevizi ile süsleyebilirsiniz. Tüm pastanın üzerine Hindistan cevizinden ilave etmeniz gerekir. Mümkün olduğunca bol dökmeniz oldukça önemlidir.

Meyvelerle Süsleme

Doğum günü pastasını yapacağınız mevsime göre süsleyebilirsiniz. Genel olarak çilek ve portakal gibi meyvelerle süsleme yapılması oldukça popülerdir. Malzemeleri pastanın bir köşesine ekleyerek hoş bir görüntü ortaya çıkartabilirsiniz.

Bonibon

Pasta malzemeleri satılan yerden rengârenk bonibonlar almanız gerekir. Pastanın üzerine dizeceğiniz bonibonlar sayesinde şık bir lezzet ortaya çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda bonibonları pastanın içine de ekleyebilirsiniz.

Çikolata Damlaları

Çikolata taneciklerinin yuvarlak ya da kare şeklinde olan çeşitleri bulunur. Bunlardan bir miktar pastanın üzerine serpiştirebilirsiniz. Dilerseniz Hindistan cevizinin üzerine de çikolata damlacıkları ekleyebilirsiniz.

Meyve Sosu

Meyveli bir pasta yaptıysanız elbette meyveli sos ile buluşturmanız gerekir. Meyveli sosların birçok tat ve renkten oluşan şekli vardır. Bu çeşitler arasından elde etmek istediğiniz lezzete göre bir seçim yapabilirsiniz. Meyveli sosun hazır halde satılan çeşitleri vardır. Marketlerden bu ürünlerden satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de tamamen doğal şekilde hazırlayabilirsiniz.